3 Boyutlu Dental Tomografi Cihazları | METCO Dental
 

Volumetrik Dental Tomografi
Cihazları

(CBCT: Cone Beam Computed Tomography: Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi)

Bu sayfalarımızda Japon Morita firmasının geliştirdiği dental tomografi cihazlarını inceleyebilirsiniz. Geleneksel CT ve PET CT cihazlarının aksine Morita dental volumetrik (hacimsel) tomografi cihazları çok az radyasyon dozu vererek istenilen bölgeyi yüksek çözünürlüklü dilimler halinde görüntüleyebilmektedir. Aynı zamanda hacim görüntüsü de oluşturan bu DVT (Dental Volumetrik Tomografi) cihazlarında oluşturulan hacim her plandan kesilerek incelenebilmektedir.

3 boyutlu dental görüntülemenin (panoramik röntgen) temelinde tüm çenenin veya seçilmiş belli bir bölgenin temel anatomik düzlemlerde kesitlerinin alınması yatar.

Bu anatomik düzlemler insanı dikey olarak simetri eksenine ayıran sagital düzlem, yere paralel olarak kesen aksiyel düzlem ve önden arkaya ayıran koronel düzlemdir.

Hacimsel tomografik görüntüde bu düzlemlerin her birinde radyolojik inceleme ve planlama yapılabilir. Dental tomografinin mucidi Japon Morita firmasının her ihtiyaca hitab eden farklı volumetrik tomografi cihazları vardır.

Hem iki boyutlu hem de 3D tomografi görüntülemeyi aynı cihaz ile yapan modeller olarak X800 serisi cihazlar önerilmektedir. Bu cihazların farklı görüntüleme alanı seçenekleri olan modelleri ve sefalometrikli alternatifleri bulunur.

Daha büyük alan görüntülemek ve değişik çekim opsiyonlarına sahip olmak isteyenler için önerilen volumetrik tomografi cihazı Morita 3D Accuitomo 170 modelidir. Accuitomo daha ziyade üniversiteler, hastaneler, görüntüleme merkezleri gibi kurumların tercih ettiği bir modeldir.

3 boyutlu dental tomografi cihazları hakkında daha detaylı bilgi almak için Dr. Cemal Milani tarafından kaleme alınan “Doğru Tomografi Nasıl Seçilir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Periapikal Röntgen Cihazları ve Tamamlayıcı Ürünler hakkında bilgi alabilir veya danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atarak ya da 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png

Copyright © 2018 – METCO Dental Istanbul

İncelemekte olduğunuz sayfa ağız ve diş sağlığı profesyonellerinin kullanımı içindir.