Oops…
Slider with alias 3 boyutlu görüntüleme not found.
Oops…
Slider with alias 3 boyutlu görüntüleme not found.

Volumetrik Dental Tomografi
Cihazları

(CBCT: Cone Beam Computed Tomography: Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi)

Bu sayfalarımızda Japon Morita firmasının geliştirdiği dental tomografi cihazlarını inceleyebilirsiniz. Geleneksel CT ve PET CT cihazlarının aksine Morita dental volumetrik (hacimsel) tomografi cihazları çok az radyasyon dozu vererek istenilen bölgeyi yüksek çözünürlüklü dilimler halinde görüntüleyebilmektedir. Aynı zamanda hacim görüntüsü de oluşturan bu DVT (Dental Volumetrik Tomografi) cihazlarında oluşturulan hacim her plandan kesilerek incelenebilmektedir.

3 boyutlu dental görüntülemenin (panoramik röntgen) temelinde tüm çenenin veya seçilmiş belli bir bölgenin temel anatomik düzlemlerde kesitlerinin alınması yatar.

Bu anatomik düzlemler insanı dikey olarak simetri eksenine ayıran sagital düzlem, yere paralel olarak kesen aksiyel düzlem ve önden arkaya ayıran koronel düzlemdir.

Hacimsel tomografik görüntüde bu düzlemlerin her birinde radyolojik inceleme ve planlama yapılabilir. Dental tomografinin mucidi Japon Morita firmasının her ihtiyaca hitab eden farklı volumetrik tomografi cihazları vardır.

Hem iki boyutlu hem de 3D tomografi görüntülemeyi aynı cihaz ile yapan modeller olarak X800 serisi cihazlar önerilmektedir. Bu cihazların farklı görüntüleme alanı seçenekleri olan modelleri ve sefalometrikli alternatifleri bulunur.

Daha büyük alan görüntülemek ve değişik çekim opsiyonlarına sahip olmak isteyenler için önerilen volumetrik tomografi cihazı Morita 3D Accuitomo 170 modelidir. Accuitomo daha ziyade üniversiteler, hastaneler, görüntüleme merkezleri gibi kurumların tercih ettiği bir modeldir.

MORITA Veraview X800 LP – Volumetrik Tomografi

MORITA Veraview X800 LP – Volumetrik Tomografi, “IF Design Gold Award” ödülü kazanan X800, birinci sınıf tasarımının yanı sıra olağanüstü bir görüntü kalitesi ile karakterize edilir. Hem iki boyutlu hem de üç boyutlu çekim yapan 2D / 3D X-ray ünitesi Veraview X800, diş hekimleri ve hastalar için daha fazla radyasyon güvenliği sağlar. Hi-End görüntüleme kalitesinin bir bileşeni olan ayrıntıya verilen önem sonucunda, 2,5 LP / mm’den fazla MTF yani uzamsal detay ve 80 μm’luk voksel boyutuna sahip üst düzey yüksek çözünürlük sunulmaktadır. Ayrıca 360 derecelik rotasyon açısıyla ve sadece Moritada bulunan sürekli resim çekme özelliği sayesinde X800 en küçük FOV alanında bile yüksek resim adedine ulaşır.

MORITA Veraviewepocs 3D R100 P Volumetrik Tomografi ve Dijital Panoramik Görüntüleme Cihazı

Veraviewepocs 3D R100 P, diş hekimliği radyolojisinde ileri tanı ve teşhis için zirvedeki cihaz. Kranyo maksillo fasiyal görüntüleme alanı zengin modalite ve görüntüleme alanı açıklayarak onu endikasyon için Hi-End görüntüler. Bu cihazda 2 fonksiyon bir aradadır. Cihaz 8 farklı görüntüleme alanında (FOV) 3 boyutlu dijital volumetrik tomografi ve çok katmanlı panoramik röntgen çeker. Sinüs tabanı dahil tüm maksilla ve ramusa kadar tüm mandibula bir arada veya ayrı ayrı görüntülenebilir. İstenirse alt veya üst çeneden veya her ikisinden bölgesel tomografi çekimi yapılabilir.

MORITA Veraviewepocs 3D R100 CP Volumetrik Tomografi, Dijital Panoramik ve Sefalometrik Röntgen Cihazı

Veraviewepocs 3D R100 CP, 3 fonksiyon bir aradadır. 8 farklı görüntüleme alanında (FOV) 3 boyutlu dijital volumetrik tomografi ve çok katmanlı panoramik ve sefalometrik röntgen çeker. Volumetrik Tomografi, Dijital Panoramik ve Sefalometrik Röntgen Cihazıyla sinüs tabanı dahil tüm maksilla ve ramusa kadar tüm mandibula bir arada veya ayrı ayrı görüntülenebilir. İstenirse alt veya üst çeneden veya her ikisinden bölgesel tomografi çekimi yapılabilir. Kesintisiz şutlama (continious exposure) ile sadece 9 saniyede 640 adet kesit oluşturulmaktadır.

MORITA Veraview X800 L CP – Volumetrik Tomografi, Dijital Panoramik ve Sefalometrik Röntgen Cihazı

Morita’nın IDS 2017’de ilk kez dünya piyasalarına sunduğu sekizinci nesil yeni tomografi cihazı Veraview X800. Hi-End kalitede 3D volumetrik tomografi, katmanlı panoramik ve sefalometrik görüntülemeyi tek bir cihaz ile elde etmek için ideal tercihlerdir. Her modelin ikinci bir sensör ile donatılmış sefalometrikli seçeneği vardır. “IF Design Gold Award” ödülü kazanan X800, birinci sınıf tasarımının yanı sıra olağanüstü bir görüntü kalitesi ile karakterize edilir. Hem iki boyutlu hem de üç boyutlu çekim yapan 2D / 3D X-ray ünitesi Veraview X800, diş hekimleri ve hastalar için daha fazla radyasyon güvenliği sağlar.

MORITA 3D Accuitomo 170 – Üç Boyutlu Volumetrik Tomografi ve İleri Tanı Cihazı

MORITA 3D Accuitomo 170, diş hekimliği radyolojisinde ileri tanı ve teşhis için zirvedeki cihaz. Kranyo maksillo fasiyal görüntüleme alanında zengin modalite ve görüntüleme alan seçenekleri sayesinde her endikasyon için Hi-End görüntüler. Yeni geliştirilen fonksiyon ile alın üzeri ve baş kubbesi de dahil tüm kafatası bölgesi 170×160 ve 170×230 mm lik alanı kapsayacak şekilde çekilebilir. Çekim; otomatik tarama tekniği ve özel birleştirme algoritması ile gerçekleştirilir. Bu sayede çekim bölgesi (FOV) seçeneği 11 adet olur.

3 boyutlu dental tomografi cihazları hakkında daha detaylı bilgi almak için Dr. Cemal Milani tarafından kaleme alınan “Doğru Tomografi Nasıl Seçilir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Periapikal Röntgen Cihazları ve fiyatları hakkında bilgi alabilir veya danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atarak ya da 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.