Ağız ve Diş SağlığıÇocuklar Süt Dişlerini Hangi Yaşta Kaybetmeye Başlar?

12 Mayıs 2022
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2022/05/Cocuklar-sut-dislerini-hangi-yasta-kaybetmeye-baslar-1000x667_optimized.jpg

Uygun bir diş bakımı eğitimi ile çocuğunuzun sağlıklı dişlere sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir çocuğun süt dişleri tipik olarak yaklaşık 6 yaşında kalıcı dişlere yer açmak için gevşemeye ve düşmeye başlar. Ancak bazı durumlarda bu bir yıl kadar da gecikebilir.

İlk dökülen süt dişleri tipik olarak iki alt ön diş (alt orta kesici dişler) ve iki üst ön diştir (üst orta kesici dişler), ardından yan kesici dişler, birinci azı dişleri, köpek dişleri ve ikinci azı dişleri gelir.

Süt dişleri genellikle kalıcı dişler tarafından dışarı itilene kadar yerinde kalır. Bir çocuk diş çürüğü veya bir kaza sonucu süt dişini erken kaybederse, kalıcı diş boş alana sürüklenebilir. Bu, kalıcı dişleri sıkıştırabilir ve çarpık gelmelerine neden olabilir.

Bu durumda çocuklarınızın daha sağlıklı bir diş yapısına sahip olabilmeleri adına uzman bir diş hekiminden destek alabilirsiniz.

Çocuğunuzun ilk süt dişi çıkar çıkmaz iyi ağız hijyeni uygulamaya başlamak önemlidir. Çocuğunuz süt dişlerini kaybetmeye başladığında, uygun diş bakımının önemini pekiştirmeniz önerilir. Örneğin:

  • Çocuğunuza günde en az iki kez dişlerini fırçalamasını hatırlatın. Denetleyin ve gerektiğinde yardım teklif edin.
  • Çocuğunuzun dişlerinin arasını günlük olarak temizlemesine yardımcı olun.
  • Sağlıklı bir diyet yapın ve şekerli yiyecek ve içecekleri sınırlayın.
  • Çocuğunuz için düzenli diş hekimi ziyaretleri planlayın.

Uygun bakım ile çocuğunuzun kalıcı dişlerinin ömür boyu sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, Dünya’nın Bir Numaralı markalarıyla diş hekiminizin en büyük destekçisidir.
Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Dental Cihaz ve Malzemeler

https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png

Copyright © 2018 – METCO Dental Istanbul

İncelemekte olduğunuz sayfa ağız ve diş sağlığı profesyonellerinin kullanımı içindir.