Kompresörlerde Ses İzolasyonu ve Etkin Filtrasyon Neden Önemlidir?
 

Klinik CihazlarıKompresör Nedir? Kompresörlerde Ses İzolasyonu ve Etkin Filtrasyon Neden Önemlidir?

21 Ocak 20200
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2020/01/unnamed-file.jpg

Kompresör diş ünitlerinin hava ile çalışan sistemlerine gerekli basınçlı havayı sağlayan cihazdır. Yapı olarak elektrikle çalışan bir motor, basınçlı havanın belli basınç değerlerinde depolandığı bir hava deposundan oluşur ve basınç emniyet tertibatına sahiptir.

Kompresörler yağlı ve kuru tip olmak üzere 2’ye ayrılır. Diş ünitleri hava sistemlerinde yağın ortama bulaşması istenmediğinden dental sektörde kuru yani yağsız kompresör tercih edilir. Yağsız kompresörler hava depolarında biriken suyun tahliyesinden başka fazla bakım gerektirmez fakat yağlı tiplere göre bir nebze daha fazla seslidir.

Endüstrinin birçok dalında hava kaynağı olarak genellikle pistonlu kompresörler kullanılır. Buzdolaplarında sıkça kullanılan ve halk arasında ekovat olarak adlandırılan kompresörler en bilinen örneklerdendir; küçük hacimli olmalarının da etkisiyle son derece sessiz ve seri çalışırlar. İhtiyaç duydukları gücü elektrik motorundan alırlar. Ancak uzun süreli kullanımlarda ısınma ve motorun içindeki yağın bulaşma riski vardır; bu sebeple diş hekimliğinde yağsız kompresörler tercih edilir. Aksi takdirde sistem içerisindeki yağ buharlaşarak dental sisteme karışabilir.

Ancak yukarıda da belirtildiği üzere diş hekimliğinde ihtiyaç duyulan yağsız kompresörler diğer tiplere kıyasla daha seslidir. Bu nedenle cihazdaki ses izolasyonu önem arz eder. Söz gelimi EKOM DK50 2VM model– 2 ünitlik Kompresör, ses izolasyonu sağlayan kabini sayesinde gürültü miktarını minumuma indirir.

Kompresör Nedir Kompresörlerde Ses İzolasyonu ve Etkin Filtrasyon Neden Önemlidir

Diş hekimliğinde kullanılan kompresörlerin hava sistemi üzerinde drug şalter (basınç ayarlayıcı) denilen bir sistem mevcuttur. Bunun görevi tank içindeki hava belli bir basınca düşünce hava kaynağını çalıştırmak belli bir basınca ulaşınca da durdurmaktır. Örneğin, tank içindeki basınç 5 atmosfere düşünce sistem çalışır, 7 atmosfer basınca ulaşınca kompresör durur. Bunun yararı aeratör başlığı gibi dinamik el aletine sabit basınç gelmesini sağlamaktır. Diyelim ki hava yastıklı bir aeratör başlığı var ve bu 4 atm üzerinde bir basınçla çalışıyor. Tank içindeki hava hiçbir zaman 5 atm altına düşmeyeceğinden alet sağlıklı çalışacaktır.

Birçok kompresör ürettiği havaya yağ ve su karışma riskini barındırır. Tabi ki bu durum diş hekimleri tarafından istenilmeyen bir durumdur; bu ve benzeri sıkıntılar tedaviyi başarısız yönde etkiler. İşte bu sebeple tüm EKOM cihazları özel bir filtrasyon sistemine sahiptir.

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, dental kompresör gibi tüm cihaz ve malzemeler için Dünya’nın Bir Numaralı markalarını beğeninize sunar. Özellikle EKOM markalı ürünlerimiz her türlü kompresör ihtiyacınızı garantili ve uygun bir şekilde çözer.

Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Dental Cihaz ve Malzemeler

Cevap yazın

Your email address will not be published. Gerekli olan alanlar * ile işaretlenmiştir.

https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png

Copyright © 2018 – METCO Dental Istanbul

İncelemekte olduğunuz sayfa ağız ve diş sağlığı profesyonellerinin kullanımı içindir.