Hasta Hekim İletişimiImplantKanal Tedavisi mi yoksa Implant mı?

10 Eylül 2020

Bu soruyu çoğu zaman kendinize ve diş hekimine sormuşsunuzdur. Öncelikle belirtmeliyiz ki sizin için en doğru tedaviyi önerecek olan kişi tabi ki diş hekiminizdir.

Biz bu yazıda hangi durumlarda kanal tedavisi yapıldığını, hangi durumlarda implant veya farklı çözümler uygulandığını incelemeye çalışacağız. Doğal olarak tüm durumlarda bu iki tedavi birbirinin alternatifi olmayabilir, hatta bambaşka çözümler bile gerekebilir. Bu kararı vermek için, diş hekiminize kanal tedavisi başarısının öngörülebilirliği hakkında bir soru sormalısınız. Bu, sizin ve diş hekiminizin, benzersiz durumunuz için tüm seçenekleri düşündükten sonra, birlikte karar vermesi gereken bir şeydir. Eğer bir endodontistle konuşursanız kanal tedavisi yapmak isteyecektir. Oral cerrahla konuştuğunuzda da implant yapmak isteyecektir.

Kanal Tedavisi Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Kanal tedavisine karar vermeden önce kök kanal kesinlikle gerekli midir, kanal tedavisi olmadan dişim iyileşebilir mi, pulpa tamamen ölmüş mü, neden ölmüş, kanal tedavisi yapmazsam ne olur, enfeksiyon diğer dişlere mi yoksa kemiğime mi yayılır, tedavi sonucu ne kadar öngörülebilir gibi soruların cevabını araştırmanız gerekir.

Diş hekimiz gerekli tetkikleri ve görüntülemeleri yaptıktan sonra bu sorularınıza en doğru cevabı verecektir. Kanal tedavisinin başarılı olma ihtimali yüksek ise farklı bir karar vermeden önce denemeye değer bir seçim olacağı söylenebilir. Endodontide başarının en önemli kriterlerinden biri kök kanal dolgusunun tam olarak yapılmasıdır. Bu kavram “kanal dolgusunun derecesi” olarak belirtilir. Kanal dolgusu eksik veya taşkın yapılmamalıdır.

Kanal tedavisinde başarıyı etkileyen başka faktörler de vardır. Bunlardan bir tanesi teşhis ve tedavi planındaki yapılan hatalardır. Bunu önlemek için başlangıç aşamasında radyolojik görüntüleme yapmak faydalıdır. Bazı diş yapıları anatomik olarak kanal tedavisine uygun olmayabilir.

Hangi Durumda İmplant Önerilir?

Kanal Tedavisi mi yoksa Implant mı?Eğer diş kanal tedaviye uygun değilse veya diş uygun olsa bile daha sonraki aşamada kullanılacak protez ile uyumlu olmayacaksa kanal tedavisi yapmanın bir anlamı olmayacaktır. Onun yerine dişin çekilip implant yerleştirilmesi daha iyi bir çözüm olabilir. Şöyle bir örnekle konuyu açalım. Diyelim ki üst tarafları çürümüş, veya kısmen kırılmış bir diş var ve kökte de apse var. Normal şartlarda bu diş kanal tedavisi ile ağızda tutulabilir ve üst tarafının restorasyonu ile kullanılır hale getirilebilir. Ancak, eğer bu diş ağızdaki bir köprünün önemli bir ayağı olacaksa belki de üzerine yerleştirilecek olan restorasyonu taşımayacaktır. Bu durumda çekilip kemiğe iyi oturan sağlam bir implant tamir görmüş dişten çok daha faydalı olabilir. Aynı şekilde buna da kararı verecek olan yine diş hekiminizdir çünkü eğer implant yerleştirilecekse bu defa da kemik yapınızın implant yerleştirmeye uygun olması gerekecektir.

Kısacası diş hekimliğinde tek bir doğru, tek bir çözüm yoktur, alternatif tedavilerden vakaya göre en uygun olanını seçmek vardır. Bu kararları vermek için de diş hekimlerinin en büyük yardımcısı dental tomografi, panoramik gibi görüntüleme teknikleridir.

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, başta Morita görüntüleme ve kanal tedavisi cihazları olmak üzere Dünya’nın Bir Numaralı markalarıyla diş hekiminizin en büyük destekçisidir.

Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanal tedavisi hakkında tüm merak edilenler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Dental Blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Dental Cihaz ve Malzemeler