GörüntülemeDental Fotoğrafçılık Neden Gerekli?

13 Ocak 2021

Dental fotoğrafçılık, diş hekimlerinin çektiği hasta fotoğraflarını ifade eder. Ağız ve diş sağlığı tedavileri, planlaması zor detaylı süreçlerdir. Tedavi sonunda en iyi sonuçların elde edilmesi için tedavi sonrasında hastanın dişlerinin nasıl görüneceği tahmini olarak planlanmalıdır. Diş ve ağız fotoğrafları sayesinde tedavi süreci kolaylıkla belgelenebilir.

Dental fotoğrafçılık nedir?

Genellikle dental fotoğrafçılık, öncesi ve sonrası fotoğrafları olarak düşünülür. Ancak birçok durumda dişlerin ve ağzın fotoğraflarını çekmek faydalı bir süreçtir. Bu fotoğrafçılık türünde diş hekimleri ağzı farklı açılardan çeker. Ağzın hem dıştan görünümü hem de içten görünümü elde edilir. Bu fotoğraflar teşhis ve tedavi planlaması, tedavi öncesi ve sonrasının karşılaştırılması, laboratuvara bilgi sağlama ve yasal belge elde etmek için kullanılabilir.

Teşhis ve tedavi planlama

Dişlerin fotoğrafını çekmek, hastaların ağız ve diş sorunlarının teşhis edilmesinde önemli bir rol oynar. Diğer görüntüleme yöntemleriyle birlikte bu fotoğraflar tedavinin planlanmasını da kolaylaştırır. Diş hekimi hastanın ağzını ve dişlerini tüm detaylarıyla görebilir. Bu da tedavinin planlanma sürecini kolaylaştırır.

İşlem öncesi ve sonrasını karşılaştırma

Ayrıca bu fotoğraflar yapılan tedavinin sonuçlarını görmeye yardımcı olur. Fotoğraflar tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında çekilir. Daha sonra bu fotoğraflar karşılaştırılarak yapılan tedavinin etkinliği gözler önüne serilir.

Laboratuvara bilgi sağlama

Dental fotoğrafçılık, tedavi sürecinde laboratuvara bilgi sağlamak amacıyla da kullanılır. Özel olarak üretilecek implant ve porselen kaplamalar, fotoğraflara göre üretilebilir. Diş boşlukları ve dişlerin boyutları da bu fotoğraflarda gösterilir. Bu da tedavilerin doğru malzemelerle hatasız tamamlanmasına izin verir.

Yasal belge

Fotoğraflar aynı zamanda diş hekimleri tarafından yasal belge olarak da kullanılabilir. Herhangi bir dava durumunda bilirkişi ve hakimler tedavi sırasında çekilen fotoğraflara başvurabilir. Fotoğraflar uygulanan işlemleri ve diş hekiminin yaptıklarını açıkça gösterir. Böylece olası anlaşmazlıklar kanıtlar sunularak kısa sürede çözüme kavuşturulabilir.

Bilimsel çalışmalar

Dental fotoğrafçılık bilimsel çalışmaları desteklemek için kullanılabilir. Hastaların yazılı izni alındıktan sonra diş sorunlarıyla ilgili araştırmalarda bu fotoğraflardan faydalanmak mümkün olur. Ayrıca diğer diş hekimlerinin katıldığı konferanslarda sunum yaparken bu görseller sunuma eklenebilir.

*Çekilen fotoğrafları kullanmadan önce hastalarınızın yazılı iznini almayı unutmayın.

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, Dünya’nın Bir Numaralı markalarıyla diş hekiminizin en büyük destekçisidir.

Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Dental Blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Dental Cihaz ve Malzemeler

https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png

Copyright © 2018 – METCO Dental Istanbul

İncelemekte olduğunuz sayfa ağız ve diş sağlığı profesyonellerinin kullanımı içindir.