Ağız ve Diş SağlığıApse Nedir? Diş Apsesi Sağlığa Zararlı mıdır? | Metco Dental

6 Kasım 2018
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/11/Apse-Nedir-Diş-Apsesi-Sağlığa-Zararlı-mıdır.jpg

Apse Nedir?

Apse vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen irin birikmesidir. Ağrı, kızarıklık ve şişliğe neden olur.

Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi, bakteriyel bir enfeksiyonun sonucunda dişleriniz veya diş etlerinizde oluşan irin birikintisidir. Diş apsesinin ana semptomu, apse bölgesinde şiddetli, zonklayan bir diş ağrısıdır. Ağrı genellikle aniden ortaya çıkar ve sonra birkaç saat ya da birkaç gün içinde giderek kötüleşir.

Diğer olası semptomlar arasında şunlar vardır: diş veya dişinizin çevresinde hassasiyet, çok sıcak veya soğuk yiyecek / içeceklere karşı hassasiyet, ağızda hoş olmayan bir tat, ağzı açmakta güçlük yaşanması, yutma güçlüğü, uyku bozukluğu ve genel bir rahatsızlık hissi. Bazı durumlarda, diş apsesi yüzde lokal şişliklere veya boyunda lenf düğümlerine yol açabilir.

Diş Apsesi Zararlı Mıdır?

Diş apsesinin genel sağlığınızı etkileyip etkilemeyeceğini soruyorsanız, cevabımız çok kısa ve net: Evet, iş apsesi sağlığınız için tehlike arz eder. Apseler tedavi edilmezlerse burada üreyen zararlı mikroorganizmalar vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve çeşitli sorunlara sebep olabilir.

Diş Apsesi Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir?

Bir diş apsesi sonucu komplikasyon yaşanması nadirdir, ancak bir komplikasyonun ortaya çıkması durumunda ciddi sonuçlara yol açabilir. Örneğin, enfeksiyon yakın kemiklere (osteomiyelit) yayılabilir. Osteomiyelit semptomları, ateş, bulantı ve etkilenen kemikte şiddetli ağrıdır. Bununla birlikte, enfeksiyon kanınız tarafından yayıldığı için, vücudunuzdaki herhangi bir farklı kemiği de etkilenmesi mümkündür. Nadiren diş apsesi nefes alma ve yutma güçlüğüne neden olur ve acil müdahale gerektirir.

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş apsesi tedavisi, genellikle antibiyotik kullanımı (sadece kısa süreli rahatlama sağlamak ve tedaviyi kolaylaştırmak için) ile başlar ardından kanal tedavisi ile sonuçlanır. Çok ilerleyen vakalarda cerrahi bir işlem gerekebilir. Eğer cerrahi tedavi de mümkün değil ise diş çekilerek implant tedavisi uygulanır.

Eğer apse diş etinde oluştuysa öncelikle ilgili bölge temizlenirek iltihabın içi boşaltılır. Daha sonra apsenin yeniden nüksetmemesi için diş etleri ve dişin kök yüzeyleri temizlenir.

Eğer ağzınızda bir ağrı hissediyorsanız ve bir diş apseniz olduğunu düşünüyorsanız, diş hekiminizi mümkün olan en kısa sürede görmenizi öneririz. Bir apse sadece tedavi ile iyileşir; tedavi edilmezse ilerleyen süreçte daha çok acı verir.

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, Dünya’nın Bir Numaralı markalarını diş hekimlerinin beğenisine sunar.

Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Dental Cihaz ve Malzemeler