Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önem Arz Eder? | Metco Dental
 

Ağız ve Diş SağlığıAğız ve Diş Sağlığı Neden Önem Arz Eder? | Metco Dental

20 Aralık 20190
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2019/12/Ağız-ve-Diş-Sağlığının-Önemi_Magna.jpg

Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve dişler çiğneme, konuşma ve estetik açıdan çok önemlidir. Sindirim kanalının girişi olan ağızda meydana gelen problemler kişinin:

  • Diş eti sağlığını,
  • Beslenmesi dolayısıyla genel sağlığını,
  • Konuşmasını,
  • Görüntüsünü,
  • İşine odaklanma ve iş görme durumunu etkiler.

Dişlerin, besinlerin parçalanarak sindirime hazırlanmasının yanı sıra konuşma ve dış görünüşün tamamlanması açısından da önemli işlevleri vardır. Bu işlevler şu şekildedir;

  • Estetik: Ağız ve dişler yüz estetiğini etkiler. Özellikle ön dişler konuşup gülerken ön plandadır. Bu dişlerin eksiklikleri hem soysal hem de psikolojik açıdan kişinin kendini kötü hissetmesine sebep olabilir.
  • Konuşma: Ağızdan çıkan sesler dişlerimiz ve çevre dokular sayesinde şekillenerek harf, hece ve kelimelere dönüşür. Çeşitli sebeplerle dişler ve çevre dokularında oluşan problemler ve dişsizlik, ses ve konuşma bozukluklarına yol açabilmektedir.
  • Çiğneme: Sindirim, yiyeceklerin kesilip kopartılma ve çiğnenip öğütülmesiyle ağızda başlar. Yeteri kadar çiğnenerek gerekli boyuta getirilmiş yiyecekler daha kolay sindirilir. Çeşitli sebeplerle dişlerin bu işlevi yerine getiremediği ya da yetersiz kaldığı durumlarda mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi hastalıkları, psikolojik sıkıntılar meydana gelebilmektedir.

 

Ağız ve Diş Sağlığının Genel Sağlıkla İlişkisi Nedir?

Ağız ve Diş Sağlığının önemi

Ağız bakımı dişlerin periyodik bir şekilde fırçalanması ile yapılır. Diş fırçalamada amaç, dişlerin üzerinde oluşan ve çürümelerine sebep olan bakteri plağını yok etmektir. Dişler günde 2 kere; sabah kahvaltıdan sonra, akşam yatmadan önce fırçalanmalıdır. Kurallı periyodik fırçalama diş çürüklerinin oluşma riskini büyük oranda azaltır. Diş fırçası ile tam olarak temizlenemeyen diş aralarının temizliği için diş ipi veya ara yüz fırçası kullanılmalıdır.

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, Dünya’nın Bir Numaralı markalarıyla diş hekiminizin en büyük destekçisidir.

Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Dental Cihaz ve Malzemeler

Cevap yazın

Your email address will not be published. Gerekli olan alanlar * ile işaretlenmiştir.

https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png

Copyright © 2018 – METCO Dental Istanbul

İncelemekte olduğunuz sayfa ağız ve diş sağlığı profesyonellerinin kullanımı içindir.