Ağız ve Diş Bakımı Hakkında 3 İpucu | Metco Dental
 

Ağız ve Diş SağlığıAğız ve Diş Bakımı Hakkında 3 İpucu | Metco Dental

22 Ekim 20180
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/10/Metco-diş-sağlığı-blog.jpg

Ağız ve Diş Bakımı Hakkında İpuçları

Ağız ve diş sağlığı sadece görünüşünüz için değil aynı zamanda genel fiziksel sağlığınız için de önem arz eder. Ağız ve diş bakımı; özellikle iyi bir ağız hijyeni, çeşitli diş problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir ağız bile birçok zararsız bakterilerle doludur. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı, güçlü bir bağışıklık sistemi ile birleştiğinde, bakterilerin diş çürümesi ve diş eti hastalığı gibi enfeksiyonlara yol açabilecek zararlı seviyelere ulaşmasını engeller.

Çok sık karşılaşılan ağız kokusu veya dişlerdeki eksiklik, ağız sağlığı ile ilgili problemleri işaret eden tek belirtiler değildir. Ağız hijyenine yeterli özenin gösterilmemesi daha birçok farklı ve ciddi probleme sebebiyet verebilir. Bu bakımdan düzenli diş kontrolleri söz konusu problemlerin erken teşhis edilmesi ve anında müdahale edilmesi bakımından önem arz eder. Aynı zamanda bu ziyaretler, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olma bakımından da teşvik edici olacaktır.

İnci gibi beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmak için 3 ipucu:

Dişlerinizi doğru fırçalayın

Dişlerin kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce olmak üzere günde en az iki kez fırçalanması gerekir. Dişlerimize zarar veren bakteri tabakasını temizlemek için gereken süre 2 dakikadır, yani dişlerin her seferinde en az 2 dakika fırçalanması gerekir. Her bir bölgenin fırçalanması, ön tarafların dairesel hareketlerle temizlenmesi önem arz eder.

Dişlerinizin arasında biriken bakterileri kaldırın

Ağız ve diş bakımı sorunları arasında en sık karşılaşılan sıkıntılardan biri de diş plağıdır. Plak, dişlerinizde doğal olarak oluşan, içerisinde bakterilerin bulunduğu, aşırı yapışkan, renksiz veya soluk sarı bir tabakadır. Plağın artması hastalık yapıcı bakterilerin plak bünyesinde arttığı anlamına gelir. Bu bakımdan aşırı birikmenin önüne geçilmesi gerekir.

Dişleriniz arasında oluşan plağı gidermek için, günde en az bir kez diş ipi kullanın. Diş ipini uygulamak için doğru zaman dişleri fırçaladıktan sonradır. Diş ipini kullanırken diş etlerinize zarar vermeden, nazikçe her bir diş arasını ileri geri hareketler yaparak temizleyin. Eğer standart diş iplerini kullanmakta zorlanıyorsanız çatal tip diş iplerini ya da diş arası temizleme fırçalarını da kullanabilirsiniz. Ne kullanacağınızdan tam olarak emin değilseniz ve hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğuna karar vermeniz gerekiyorsa, diş hekiminize sormaktan çekinmeyin.

Beslenmenize özen gösterin, ne yediğinize dikkat edin

Doğru beslenme kadar sağlıklı dişlerin korunması da önem arz eder. Şekerli yiyeceklerin ve asitli içeceklerinin yoğun biçimde tüketilmesi diş çürümesi ve dişlerinizde erozyon oluşma riskini arttırır. Diş erozyonu zamanla hassasiyete, renk bozulmasına ve çatlaklara neden olur.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, vücut sağlığınızı koruduğu gibi ağız ve diş bakımı anlamında da önem arz eder; diş çürümesi ve diş erozyon riskini azaltır. Örneğin, beyaz şekeri bal ile, sıcak içeceklerle ve asitli içecekleri de suyla değiştirmeyi deneyin. Kısa zamanda farkı göreceksiniz!

Ağız ve diş bakımında bakterilere mücadelenin bir başka yolu da şekersiz sakız gibi tükürük salgılanmasını arttıran ürünleri tüketmektir.

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, Dünya’nın Bir Numaralı markalarını diş hekimlerinin beğenisine sunar.

Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Dental Cihaz ve Malzemeler

Cevap yazın

Your email address will not be published. Gerekli olan alanlar * ile işaretlenmiştir.

https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png

Copyright © 2018 – METCO Dental Istanbul

İncelemekte olduğunuz sayfa ağız ve diş sağlığı profesyonellerinin kullanımı içindir.