Hasta Hekim İletişimiDiş Köprüsü Nedir? Kaç Çeşit Diş Köprüsü Vardır?

9 Eylül 2020

Diş köprüsü ağızda diş kaybının olduğu durumlarda başvurulan bir protez türüdür. Sabit protez olarak da değerlendirilir zira köprüler siman türü yapıştırıcılarla ağız içinde sabitlenir. Köprü deyince en az iki adet ayak ve bir adet gövdeden oluşan bir yapıdan bahsetmekteyiz. Yani köprüler üç adet veya daha fazla dişten oluşur.

Bu yazımızda size yapılış şekillerine göre değişen köprü çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Diş Destekli Köprü

Bu köprü türünde kayıp veya çekilmiş olan dişin iki yanında bulunan sağlam dişler bir miktar inceltilerek köprüye destek amaçlı ayak olarak kullanılır. Bu ayaklara sabitlenen protezler son derece kullanışlı ve estetik açıdan da başarılıdır.

Diş Destekli Köprü

Kanatlı Köprü

Maryland köprü olarak da adlandırılan bu köprü komşu dişlere yapıştırılarak yapılır. Eksik diş yerine yapılan yapay diş, komşu dişlerin görünmeyen arka taraflarına tutturulur. Komşu doğal dişlerin arka yüzeyi pürüzlü hale getirilerek yapışkan madde eklenir. Yapay dişin iki tarafı da bu yapışkan maddelere geçirilerek sabitlenmiş olur.

Amaç sağlıklı olan doğal dişlerin kesilmesini önleyerek köprü işlemi yapmaktır.

Yapıştırıcılık ve sabitleme açısından çok iyi olmadığı için çiğneme görevindeki arka dişlere uygulanması önerilmez. Uygulansa bile kullanım süresi oldukça kısa olur.

Kanatlı Köprü

İmplant Destekli Köprü

İmplant Destekli KöprüÇoklu diş kayıplarında başvurulan bir yöntem olan implant destekli köprüler günümüzde yaygınlığını arttırmaktadır. Diş kesilmesi gerektirmez çünkü köprü ayağı olarak çene kemiğine vidalanan implantlar kullanılır. Özellikle komşu diş olmadığı durumlarda veya destek dişlerin zayıf olduğu vakalarda implantlı köprü çok uygun bir çaredir. Ancak implant yerleştirebilmek için çene kemik yapısının buna uygun olması gerekir. Bu konu diş hekiminizin değerlendireceği bir durumdur. İmplant planlaması yapılacaksa öncesinde diş tomografi çekilerek kemik miktarının ve yapısının incelenmesi yerince olacaktır.

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, Dünya’nın Bir Numaralı markalarıyla diş hekiminizin en büyük destekçisidir.

Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Dental Cihaz ve Malzemeler