Ağız ve Diş SağlığıDiş Eti Çekilmesi Nedir?

22 Temmuz 2021
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2021/07/dis-eti.jpg

Diş eti çekilmesi oldukça yaygın bir diş problemidir. Her yaştaki insanda gözlenebilir. Çoğu insan diş etlerinde çekilme olduğunu fark etmeyebilir, çünkü diş eti çekilmesi yavaş yavaş gerçekleşir.

Diş etleri yumuşak dokulardan oluşur. Dişleri her taraftan çevreler ve destek sağlarlar. Diş etleri tamamen sağlıklı olduğunda dişlerin etrafına rahatça oturur. Diş eti çizgisi dişlerden uzaklaştığında çekilme meydana gelir, böylece dişler normalden daha uzun görünür.

Diş eti çekilmesinin ilk belirtisi genellikle dişlerde hissedilen hassasiyettir. Diş etleri şişmiş ve hassassa, diş etleri kolayca kanıyorsa, ağız kokusu varsa ve dişleriniz normalden daha uzun gözüküyorsa diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekebilir.

Diş etleri neden çekilir?

Diş eti çekilmesi nedenlerine şunları örnek verebiliriz:

  • Periodontal hastalıklar,
  • Genetik etkiler,
  • Yanlış ve sert diş fırçalama,
  • Yetersiz diş bakımı yapmak,
  • Hormonal değişiklikler yaşamak,
  • Tütün ürünleri kullanmak,
  • Dişleri gıcırdatmak ve sıkmak,
  • Çarpık dişler,
  • Dudak ya da dile piercing yaptırmak.

Diş eti çekilmesini önlemenin en temel yolu, ağız bakımını tam ve düzenli yapmaktan geçer. Her gün dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin ve yılda en az bir kez diş hekiminizi ziyaret edin. Ağız bakımınızı iyileştirmek ve dişlerinizi, tüm ağız temizliği için bakterileri yok eden elektrikli diş fırçası ile nazikçe fırçalamak, yapabileceğiniz önemli değişikliklerdir.

Unutmayın, 1991 yılından beri tüm Türkiye’ye diş sağlığı ile ilgili cihaz ve sarf malzemeleri temin edip, satış öncesi ve sonrası her süreçte destek veren Metco Dental, Dünya’nın Bir Numaralı markalarıyla diş hekiminizin en büyük destekçisidir.

Danışmak istediğiniz tüm konularda; metco@metcodental.com adresine mail atabilir veya 0216 345 7424 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ağız uçuğuna ne1 iyi gelir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Dental Blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Dental Cihaz ve Malzemeler

https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png
https://metcodental.com/wp-content/uploads/2018/08/logo-footer.png

Copyright © 2018 – METCO Dental Istanbul

İncelemekte olduğunuz sayfa ağız ve diş sağlığı profesyonellerinin kullanımı içindir.